3. Taraftar Platformu Basketbolun Paydaşlarını Tekrar Buluşturdu

Eki 13, 2016
“Tribüne Renk Kat” projesi kapsamında, Türk basketbol tarihinin üçüncü taraftar platformu Abdi İpekçi Spor Salonu Basın Toplantı Odası’nda gerçekleşti.


Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen ve farklı taraftar gruplarını basketbol çatısı altında birleştirip aralarındaki anlayışı, hoşgörüyü ve iletişimi arttırarak basketbolda şiddetin azalmasını hedefleyen “Tribüne Renk Kat” projesi kapsamında, Türk basketbol tarihinin üçüncü taraftar platformu 12 Ekim 2016 Çarşamba günü Abdi İpekçi Spor Salonu’nda gerçekleşti.

P1090121

Türk basketbolu için her biri ayrı önem taşıyan paydaşların bir araya geldiği taraftar platformunda; Türkiye Basketbol Federasyonu Genel Sekreteri Celal Arısan, TBF Ligler Direktörü Ayhan Özgümüş, BSL Direktörü Samer Şenbayrak, Anadolu Efes, Banvit,  Beşiktaş Sompo Japan, Bursaspor, Darüşşafaka Doğuş, Galatasaray Odeabank, Pınar Karşıyaka, Sakarya BŞB, Bursaspor Durmazlar ve Fenerbahçe taraftar temsilcilerinin yanı sıra yöneticiler, basın mensupları, Spor Büro, basketbolcular, antrenörler, akademisyenler, hakemler, basketbol akademisi yöneticileri gibi basketbolun farklı paydaşları yer aldı.

A02V8805

Platformun açılış konuşmasını yapan TBF Genel Sekreteri Celal Arısan projenin elde ettiği başarıya dikkat çekerek; “Avrupa Birliği tarafından yürütülen Erasmus + Sport Programı kapsamında Avrupa’nın 4 ülkesiyle birlikte düzenlenen bu projenin başından itibaren içinde bulunuyorum. ‘Tribüne Renk Kat’ iki yıl süresince çok değerli bir proje olduğunu ispat etti ve Avrupa’da birçok projeye daha örnek oldu. Sporun doğası gereği yarışmak içimizde var ve bu da zaman zaman istenmeyen bazı gerginliklerin yaşanmasına neden olabiliyor. Bu projenin amacı da karşımızdaki insanlar gibi düşünmeye çalışarak bu gerginliği azaltmak. Eminim bu proje bittikten sonra da Emir Turam sayesinde devam edecektir. Ben bu projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

A02V9026

Toplantının ilk gündemini projenin çalışmalarının değerlendirilmesi ve etkileri oluşturdu. TBF Projeler İletişim Koordinatörü Roksan Kunter tarafından hazırlanan ve “Tribüne Renk Kat” projesi kapsamında yapılan etkinliklerin yer aldığı filmin izlenmesinin ardından TBF Dış İlişkiler Direktörü Emir Turam katılımcıları gerçekleştirilen ve daha sonra gerçekleştirilecek kampanyalar hakkında bilgilendirdi. 

Platformun ikinci oturumunda yeni sezonda uygulanacak tribün kampanyaları kapsamında taraftar temsilcileri, bu sezondan itibaren tribünlerde uygulayabilecekleri dostluk ve kardeşlik kampanyalarını, platforma gelen katılımcılarla paylaştılar. Basketbolun tribün hariç diğer paydaşları da bu kampanyaları geliştirmeye yönelik fikirlerini beyan etti.

Son bölümde ise spor hukuku boyutuyla taraftar hakları ve sorumlulukları konusu masaya yatırıldı. 

P1090194

Spor Hukuku Komisyonu Başkanı Av. Emre Kapukaya, taraftar hakları ve 6222 sayılı kanun hakkında bilgilendirici bir sunum gerçekleştirdi. Daha sonra söz olan TBF Disiplin Kurulu Başkanı Av. Feridun Öztop da taraftarların sorumlulukları üzerine bir konuşma gerçekleştirdi. Ardından da taraftarların sorularına hukukçuların yanıtlarıyla spor hukuku boyutu sona erdi. 3 saat süren platform, basketbol paydaşlarının samimi bir şekilde diyalog içerisinde olmasını sağladı. İyi bir paylaşım ve istişare ortamının yaşandığı toplantı, verimli bir şekilde geçti. Platforma gelen katılımcılar daha sonra hep birlikte akşam yemeği yedi.