Uluslararası Taraftar Platformu Sofya’da Gerçekleşti!

Eki 31, 2016
“Tribüne Renk Kat” kapsamında, proje ortağı 5 ülke taraftarı, Uluslararası Taraftar Platformu için Sofya’da buluştu.


Türkiye Basketbol Federasyonu’nun Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen projesi “Tribüne Renk Kat” kapsamında, proje ortağı 5 ülke taraftarı, Uluslararası Taraftar Platformu için Sofya’da buluştu.

İspanya, Hırvatistan, Litvanya, Bulgaristan ve Türkiye’den yaklaşık 50 kişilik taraftar grubu 28 Ekim 2016 Perşembe günü bir araya geldi.

İlk gün Bulgaristan Basketbol Federasyonu Başkanı Georgi Glouchkov ve Proje Direktörü Dr. Emir Turam açılış konuşmalarını gerçekleştirdi. Çalışmada farklı ülke ve farklı takım taraftarları birbirlerini tanımak ve taraftar politikalarını belirlemek adına yapacakları ekip çalışmaları için kendi takımlarını kurdular. 

Taraftar Projesi Sofya Fotograflar (2)

Taraftarların ilk günkü 2. durağı, Vasil Levski Stadyumu’nda bulunan spor müzesiydi. Müzedeki konferansta Basketbol Federasyonu Başkanı Georgi Glouchkov, Rilski Sportist Başantrenörü Ludmil Hadjisotirov ve Lukoil Academic basketbolcusu Filip Videnov taraftarlarla buluştu. Taraftarlar basketbol ve taraftarlarla ilgili deneyimlerini dinleyip panel katılımcılarına sorular sordular. 

Taraftar Projesi Sofya Fotograflar (3)

“Edirne’de harika bir ortam vardı.”
Olin Edirne forması ile Spor Toto Basketbol Ligi’nde mücadele eden Filip Videnov, Türk taraftarlara övgülerde bulundu. 

Taraftar Projesi Sofya Fotograflar (4)

Videnov “Edirne’de harika bir ortam vardı. Bulgar sınırına yakın olduğu için zaman zaman Bulgar taraftarlar da beni takip etmek için Edirne’ye geliyordu. Hatta oraya gidenler de zamanla Edirne taraftarı olmuştu! Türklerin önünde oynamak her zaman keyif verdi çünkü çok ateşliler.” diyerek sözlerini tamamladı. 

İkinci günde erken saatlerde tekrar bir araya gelen taraftarlar, ülkelerinde düzenlenenden farklı olarak bu kez Uluslararası Taraftar Platformu heyecanını yaşadılar. Platformda, katılımcı ülkelerdeki sorunlar konuşulurken, bu sorunlar için taraftarların neler yapabileceği tartışıldı. 

Taraftar Projesi Sofya Fotograflar (5)

Platformun ardından taraftarlar, Rilski Sportist – Levski maçını izlemek üzere Samokov Arena’ya doğru yola çıktı. Maç önünde sahaya çıkarak salonu selamlayan taraftarlar, büyük alkış aldı. Maçın devre arasında parkeye inen taraftarlar hatıra fotoğrafı çekildi. 

Taraftar Projesi Sofya Fotograflar (6)

Taraftar Projesi Sofya Fotograflar (7)

Karşılaşmanın ardından Samokov’daki geleneksel bir restoranda yemek yiyen kafile, ertesi gün ülkelerine dönerek Sofya’daki etkinliği tamamladı. 

Taraftar Projesi Sofya Fotograflar (8)

Taraftar Projesi Sofya Fotograflar (9)