Emir Turam: “Farklı Ülkelerde Benzer Sorunlar Var”

Kas 23, 2016
Türkiye Basketbol Federasyonu Projeler ve Uluslararası İlişkiler Direktörü Emir Turam, Tribüne Renk Kat Projesi Final Konferansı’nın ardından geride kalan süreci tbf.org.tr için değerlendirdi.

FANS12_23112016_0001_00002
Türkiye Basketbol Federasyonu Projeler ve Uluslararası İlişkiler Direktörü Emir Turam, Tribüne Renk Kat Projesi Final Konferansı’nın ardından geride kalan süreci tbf.org.tr için değerlendirdi.

Dün sabah saatlerinde Point Hotel’de yapılan Tribüne Renk Kat Projesi Final Konferansı’ndan sonra Çırağan Sarayı’nda gerçekleşen Eurobasket 2017 Kura Çekimi’nde de Tribüne Renk Kat projesi kapsamında oluşturulan bir etkinlik alanı mevcuttu. Projeler ve Uluslararası İlişkiler Direktörü Emir Turam, bu etkinlik alanında bulunduğu sırada TBF TV’ye verdiği röportajda projenin geldiği noktadan getirdiği güzelliklere dek birçok noktadan samimiyetle bahsetti.

“Taraftarların Tepki Gösterdiği Konular Birbirine Yakın”
-Tribüne Renk Kat projesi kapsamında neredeyse iki sene geride kalırken nasıl bir yol alındı?
Emir Turam: Beş tane güçlü Federasyon bir araya gelerek; sağlam ekipler oluşturarak ve Avrupa Birliği’nin de direkt Brüksel’den kaynaklı Erasmus Plus desteğini arkamıza alarak yirmi üç ay boyunca kolay olmayan bir konuda önemli çalışmalar yaptık. Farklı ülkelerin farklı kültürlere sahip olduğunu bilerek, öncelikle detaylı araştırmalar yaparak işe koyulduk. Birçok sorunun aslında birbirine çok benzediğini, taraftarların tepki gösterdiği konuların birbirine yakınlığını fark ettik…

“Hepimiz Aynı Gerçekliği Paylaşıyor, Benzer Duygular ile Hareket Ediyoruz”
-Projenin devam ettiği süre zarfında arzu ettiğiniz yönde nelerin değiştiğinden bahsedebiliriz?
Emir Turam: Bizim ana eksenimiz, ceza ve yaptırım uygulamak yerine taraftarlara uzanıp onlarla sağlıklı iletişim içine girmek. Bu iletişim, karşılıklı anlayışı da beraberinde getiriyor. Böylece empati kurulabiliyor. Biz de tam olarak bunun üzerinden hareket ettik. Anadolu Efes Kulübü’nü düşünelim; otuz beş yıldır Süper Lig’de mücadele veriyorlar, Avrupa Kupalarında önemli başarıları var. Sanıyorum ki geçen hafta ilk defa taraftarları ile bir araya geldiler. Bu bizi çok memnun etti. Mutlaka projenin de katkısı oldu bu buluşmaya... Öbür yandan dün gerçekleşen final toplantımızda bazı taraftarların kendileri sahneye çıkıp, özgür iradeleri ile ülke içinde ve ülkeler arasında yapılabilecek işbirliklerinden bahsettiler. Bunlar da bizim için gurur vericiydi çünkü biz onlara neler konuşacaklarını tembih etmedik. Tamamen kendi fikirlerini diğer katılımcılara sunuyorlardı. Yapılabilecek çok şey var. Hepimiz aynı yaşamı, gerçekliği paylaşıyoruz ve aynı insanca duygular ile hareket ediyoruz. Önemli olan bunları anlamak için biraz daha zaman ayırmak, bu şekilde güzelliklerin ön plana çıkması sağlanabilir.

“Çalışmalarımızın Devamı Gelecek”
-Dün gerçekleşen toplantı final toplantısıydı ancak bu projenin devamı ya da yansımaları olarak bizleri neler bekliyor bunu da öğrenmek isteriz…
Emir Turam: Çalışmalarımızın devamının gelmemesi için hiçbir neden yok. Bu bizim Federasyonumuzun üst yönetimi ile beraber vereceğimiz bir karar olacak. Ayrıca Fans Against Violence tek projemiz değil. Bir takım başka Avrupa Birliği Projelerinin de içindeyiz. Üyesi olmadığımız Avrupa Birliği’nde eski ve güçlü üyelerin oluşturduğu birlikteliklere liderlik ediyoruz. Ülkemiz için ciddi bir etkinlik alanı oluşuyor. Hem kendimizi tanıtma, hem de etki ve saygınlık uyandırma fırsatımız oluyor. Durumu buraya kadar getirmişken ki bu kolay bir süreç değildi, çalışmalarımızın devamı da gelecektir.

Röportaj: Şansın Tokyay
Fotoğraf: Fehmi Özgüler
Kamera: Batuhan Öztürk