Sharrod Ford: “Acıbadem Üniversitesi’nin Hedefi Süper Lig”

Nis 19, 2017
Türkiye Basketbol Ligi ekiplerinden Acıbadem Üniversitesi’nin deneyimli uzunu Sharrod Ford, tbf.org.tr için sorularımızı yanıtladı.
IMG_4999

Röportajın videosunu izlemek için tıklayınız

Acıbadem Üniversitesi forması ile ikinci sezonunu tamamlamak üzere olan otuz beş yaşındaki Amerikalı oyuncu Sharrod Ford, on bir yıldır Avrupa’da forma giyiyor. Takımın en tecrübeli oyuncularından biri olarak deneyimlerini arkadaşlarına aktarmak amacında olduğunu ifade eden Ford, Acıbadem Üniversitesi’nin hedefini de Süper Lig olarak gösterdi. 

-Acıbadem Üniversitesi ile beraber ikinci sezonunu geçirirken bu forma ile neler hissediyorsun?

Sharrod Ford: Doğrusunu söylemek gerekirse normal sezonu bitirmek adına pek de istediğimiz noktada değiliz ama bence iyi gidiyoruz. Neticede play off sıralaması içindeyiz ve takım olarak ortaya koyduğumuz basketbolun güzel olduğunu söyleyebilirim. 

-Türkiye Basketbol Ligi’nin dinamiklerini nasıl yorumluyorsun?

Sharrod Ford: Ligimiz çok kaliteli ve gerçekten iyi takımlar mücadele ediyor. Söylediğim gibi, istediğimiz noktada değiliz ancak genel anlamda bizim için de iyi geçen bir sezon oluyor.

-Kendi adına takımda aldığın sorumluluktan nasıl söz edersin?

Sharrod Ford: Ben takımda lider vasıflı bir oyuncu olmaya çalışıyorum. Ekipte yaşı en büyük oyunculardan biriyim ve arkadaşlarıma örnek olmaya, takımı yönlendirmeye çalışıyorum. 

001980

-Ekipte yaşı en büyük oyunculardan biri olmanın sana nasıl avantajları oluyor?

Sharrod Ford: Tecrübe noktasında avantajı oluyor. Avrupa’da oynayışımın on birinci yıl bu yıl. Max gibi Avrupa basketboluna aşina olmayan arkadaşlarıma hakemlerle nasıl iletişim kuracaklarından, seyahatlere dek ipuçları da veriyorum. 

-Takımının genç oyuncuları hakkında neler söylersin?


Sharrod Ford: Ben gençlere göstererek bir şeyler öğretmekten çok onları zorlama yoluna gidiyorum. 

-Peki, gençlerin oyununu nasıl değerlendiriyorsun?

Sharrod Ford: Gayet iyi bir sezon geçiriyorlar. Doruk’u örnek vereyim. Ondan sezon başında pek fazla şey beklenmiyordu belki ama Doruk kendini çok geliştirdi ve bir basamak yukarı çıktı. Takımımız için güzel performanslar sergiledi. 

-Normal sezonun bitmesine bir maç kaldı. Nasıl geçti senin gözünden geride kalan dönem?

Sharrod Ford: İniş çıkışlar yaşadık. Sezonu sıralamada arzu ettiğimiz kadar yukarıda bitiremesek de durumumuzun iyi olduğunu düşünüyorum. Oynadığımız basketbol güzel ve bence önemli olan da bu.

-Sence play off döneminde neler değişir?

Sharrod Ford: Play off dönemi her şeyin gerçekten önem kazandığı periyot olacak. Üst lige yükselmek için çok iyi oynamamız gerekiyor. 

-Hedefinizin Süper Lig olduğunu söylüyorsun…

Sharrod Ford: Kesinlikle. 


Röportaj: Şansın Tokyay

Kamera:
Kubilay Öztürk