Basın Bülteni

Tem 16, 2018
2018 – 2019 Sezonu itibariyle geçerli olacak sözleşmeli basketbolcular lisans, tescil ve transfer talimatı yürürlüğe girdi.

2018 – 2019 Sezonu itibariyle geçerli olacak sözleşmeli basketbolcular lisans, tescil ve transfer talimatı yürürlüğe girdi.

Sözleşmeli Basketbolcular Lisans, Tescil ve Transfer Talimatı 2018 – 2019 sezonundan itibaren geçerli olacak yeni uygulamalara yönelik değişim hükümleri Spor Genel Müdürlüğü (www.gsgm.gov.tr) ve Türkiye Basketbol Federasyonu (www.tbf.org.tr) internet sitelerinde yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Talimatta yapılan değişimler, genel hatlarıyla metin düzenlemesi ve mükerrer hükümlerin yeniden derlenmesinin yanı sıra özellikle süper liglerde yer alacak yabancı uyruklu basketbolcuların tanımına yönelik olmuştur.

Temel değişimler aşağıdaki şekildedir.

  • * İkinci lisans yaş sınırı yirmi bir (21) yaşından yirmi iki (22) yaşa çıkarılmıştır.
  • * Basketbol Süper Liginde yer alan kulüpler en fazla on (10) yabancı uyruklu sporcu ile sözleşme yapabileceklerdir. Aynı anda tasdik ettirilmiş on (10) yabancı uyruklu basketbolcuya sahip olan kulüpler bu basketbolcularına ilaveten yeni bir yabancı uyruklu basketbolcu lisansı çıkarmak istediklerinde bu yabancı uyruklu basketbolculardan birinin sözleşmesini feshetmek veya geçici transfer ile başka bir takıma vermek zorundadırlar. Bu durumdaki basketbolcuların toplam sayısı bir sezon için ikiyi (2) aşamayacaktır.
  • * Kadınlar basketbol Liginde yer alacak takımların sözleşme yapabilecekleri yabancı uyruklu basketbolcuların sayısında bir değişim yapılmamış olup yabancı uyruklu basketbolculara ait tanımlamalar, Uluslararası Basketbol Federasyonu “FIBA” tarafından belirlenmiş hale getirilmiştir.
  • * Kulübün genç takımında yer alan bir basketbolcunun sözleşmeye davet edilmesi halinde kulübüyle yapacağı sözleşme süresi en uzun yapılabilecek genel sözleşme süresiyle eşit hale getirilmiştir.
  • * Basketbolcuların transfer yasağı taleplerine ilişkin yeni düzenleme yapılmıştır.

Talimatın tam metnine ulaşmak için lütfen tıklayınız

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Türkiye Basketbol Federasyonu