Bilgi (Sporcu Kayıtları Nasıl Yapılacak?)

3x3 HEYECANINA SENDE ORTAK OL!

Türkiye Basketbol Federasyonu ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl/İlçe Müdürlükleri ve Belediyelerin, Basketbol İl Temsilcilikleri koordinesinde organize ettiği 3x3 Türkiye Turu her geçen yıl büyüyen bir organizasyon olarak dikkat çekiyor.

Türkiye’de 2013 yılında Türkiye Basketbol Federasyonu öncülüğünde hayata geçirilen 3x3 Türkiye Turuna her yıl binlerce basketbolsever katılıyor.  Üstelik turnuvalara katılmak için lisanslı basketbolcu olmanıza gerek yok. Basketbol sporunu seven,  kendini ispatlamak isteyen herkes 3x3 Sokak Basketbolu Turnuvalarına katılabilir. 

3X3 NEDİR?

Heyecan verici, dinamik ve yenilikçi 3x3 Basketbol, dünyanın her yerinde oynanan farklı formatlardaki sokak basketbolundan esinlenerek geliştirilmiştir. Maçlarda üç kişilik iki takım standart bir yarı saha içerisinde karşılaşır.

NASIL OYNANIR?

3 asil 1 yedek oyuncudan oluşan takımlar yarı sahada (tek potada) 10 dakikalık maçlar oynarlar. Hücum süresi 12 saniye olan maçlarda oyuncu değişimi sınırsız olup, bireysel faul yerine takım faulü uygulanır. Detaylı oyun kuralları için tıklayınız.

KAYITLAR

Katılımcıların 3x3 Türkiye Turu yaz dönemi etapları kaydını 3x3planet.com üzerinden yapmaları gerekmektedir. Müsabakalar 18 yaş altı ve 18 yaş üstü olmak üzere iki farklı kategoride oynanıyor. Turnuva tarihleri ve yapılacak il/ilçeler için tıklayınız.  

TÜRKİYE TURU YAZ DÖNEMİ ETAPLARI - TÜRKİYE ŞAMPİYONLUĞU

FIBA’nın resmi organizasyonu olarak tanımlanan ve turnuva kayıtlarının 3x3planet.com üzerinden alındığı Türkiye Turu yaz dönemi etapları Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında Türkiye’nin birçok farklı noktasında yapılmaktadır.  3x3planet.com üzerinden kayıt olan sporcular aynı zamanda kazandıkları maçlara, elde ettikleri derecelere göre puanlar kazanıp FIBA sıralamalarında kendilerine yer bulabilirler.

Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından yaz aylarında organize edilecek ve kayıtları FIBA 3x3planet.com üzerinden gerçekleştirilecek Türkiye Turu etapları sonucunda sadece Büyük Erkekler kategorisinde birinci ve ikinci olan takımlar ya da katıldığı turnuvalardan en çok puan toplayan takımlar Temmuz ya da Ağustos ayında yeri daha sonra ilan edilecek şehirde Türkiye Şampiyonluğu için karşı karşıya gelecek.  

KAYIT AŞAMALARI

1. Aşama
Türkiye Turu yaz dönemi etapları FIBA tarafından uluslararası platformda tanındığı için tüm sporcuların FIBA’nın resmi sayfasında da profil oluşturması gerekmektedir. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi aşağıdadır. 
Katılımcı olan tüm sporcular http://www.3x3planet.com/signup/ adresinden FIBA Planet kayıt bölümüne giderek, FIBA Planet sayfasında kişisel profilini oluşturmaları gerekmektedir. Kayıt olmak için bir diğer seçenek ise Facebook hesabı olan kullanıcılar sayfanın sağ üst köşesindeki Login/Sign Up yönlendirmesine tıklayarak mevcut Facebook profilleri ile formu doldurmadan kayıt olabilir. Profil oluşturma işleminden sonra sisteme giriş yapılır ve aşağıda ayrıntıları anlatılan FIBA onaylı Türkiye Basketbol Federasyonu 3x3 Türkiye Turu yaz etaplarından herhangi birine kayıt yapılabilir.
Kişisel profilini oluşturmayanlar FIBA’nın tanıdığı Türkiye Turu yaz dönemi etaplarına katılamazlar.

FIBA 3x3 PLANET.COM’A KAYIT İŞLEMLERİ
Kişisel Profil Oluşturulması Detaylı Anlatım

http://www.3x3planet.com/signup/
Linke tıklanarak sayfaya gidildiğinde aşağıdaki bilgiler istenecektir.

Create Profile: Profilini oluştur butonuna tıklanır. Facebook ile kayıt olacaklar ise Create profile with facebook butonuna tıklarlar.

Birth Date: Sonrasında doğum tarihi girilir. Turnuva kayıtları yaş kategorilerine göre alındığından doğru doğum tarihinin girilmesi önemlidir. 13 yaşın altında olan sporcular ise 3x3planet.com’a kullanıcı adı ile kayıt yaptırmaktadır.

E-mail: Sporcunun e-mail adresi yazılır.

Confirm E-mail: Sporcunun E-Mail adresi tekrar yazılır.(Sistem Kopyala/Yapıştır kabul etmemektedir)

Password: Şifre (Sporcunun 3x3planet.com’a girerken yazacağı şifre)

First Name: İsim

Last Name: Soyisim

Gender: Cinsiyet (Male: Erkek Female: Kadın)

Nationality: Ülke

Home Town: Yaşadığınız şehir

* I'd like to hear about 3x3planet.com news and events: 3X3 gelişmelerinden haberdar olmak istiyorsanız kutucuğu işaretlemeniz gerekir.
* I accept the 3x3planet.com Terms and Conditions and Privacy Policy: 3x3planet.com’un Koşul ve Şartları Sözleşmesi kutucuğu onaylanmalıdır aksi halde kayıt işlemi tamamlanamaz.

Yukarıda istenilen bilgileri girdikten sonra;

Register Now: Şimdi kayıt ol butonuna tıklanır ve 3x3planet.com’a kayıt işleminin ilk ayağı tamamlanır.

Daha sonra karşınıza Please Confirm Your E-Mail (Lütfen mailinizi kontrol ediniz) uyarısı çıkacak.

Kişinin yukarıdaki yazdığı E-Mail adresine 3x3planet.com adresinden onaylanma E-Maili gelecektir. Gelen bu mailde “Confirm My E-Mail” yönlendirmesine tıklanmalıdır. 

Confirm My E-Mail” tıklandıktan sonra otomatik olarak 3x3planet.com sayfasına giriş yapmış olursunuz.

Karşınıza “Start browsing events or return to home page Organizasyonları ara veya ana sayfaya dön butonları çıkacaktır.  “Start browsing events” butonuna tıklamanız durumunda güncel olan organizasyonları bulabilirsiniz veya “home page” tıklayarak 3x3planet.com ana sayfasına dönebilirsiniz.

2.Aşama
Takım Halinde FIBA onaylı “Türkiye Basketbol Federasyonu 3x3 Türkiye Turu yaz dönemi etaplarına” Kayıt

Hangi il/ilçedeki turnuvaya katılmak istiyorsanız istediğiniz il/ilçe linkine tıklayabilirsiniz.

Türkiye Turu yaz dönemi etaplarının da yer aldığı katılım yapabileceğiniz il/ilçeleri aşağıdaki linkten bularak seçebilirsiniz;
http://www.3x3planet.com/en/Events

Turnuvanın yapılacağı il/ilçe bulunduktan sonra sağ bölümde View Event veya Register Now butonlarına tıklamalısınız.

Sonrasında karşınıza çıkacak sayfada Team Name-Takım Adını yazdıktan sonra yaşınıza uygun olan kategorilerden birini Select tuşuna tıklayarak seçip Next tuşuna basarak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.  

Bu aşamada ise takımınızın diğer oyuncularınızı belirleyeceksiniz.

Eğer 3x3planet.com’da profil oluşturmuş kayıtlı arkadaşınız var ise onun ismini yazarak direk takımınıza ekleyebilirsiniz. Eğer takımınıza alacağınız arkadaşlarınız 3x3planet.com’a kayıtlı değiller ise “ADD EXTERNAL PLAYER BY NAME AND E-MAIL” bölümüne takım arkadaşlarını sırayla kayıt ederek 3x3planet.com üzerindeki işlemlerini sona erdirebilir.

3.Aşama
Katılımcı her sporcu yukarıda yer alan Başvuru Belgeleri linkinden 3x3 Türkiye Turu Kişisel Başvuru Belgesini eksiksiz doldurmalıdır. Daha sonra doldurulan belgenin yazıcıdan çıktısını alıp üstüne fotoğraf eklemesi gerekmektedir.


4.Aşama
Türkiye Turu yaz etaplarına katılacak tüm sporcular (en az 3 kişi, en fazla 4 kişilik bir takım şeklinde) 3. Aşamada eksiksiz doldurdukları 3x3 Türkiye Turu Kişisel Başvuru Belgelerini ve ayrıca yine aynı linkte yer alan 3x3 Türkiye Turu Takım Başvuru Formunu doldurmalı ve imzalamalıdır. Eksiksiz doldurulan ve imzalan her iki formda organizasyon zamanı yetkili kişiye teslim edilmelidir. Teslim edilen her iki form, organizasyon yetkilisi tarafından incelenir. 3x3 Türkiye Turu Kişisel Başvuru Belgesi, 3x3 Türkiye Turu Takım Başvuru Formu ile karşılaştırılır ve bilgilerin doğruluğu kontrol edilerek yetkili kişi tarafından onaylanır. Bu şekilde katılımcı sporcuların kayıt aşamaları tamamlanmış olur.