Eğitim Kurulu Üyeleri

Dr. Seyfi Savaş
 • Kurul Başkanı


1967 yılında İnebolu’da doğdu. Lig ve Üniversite takımlarında basketbol oynadı. 1988 yılında, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünden mezun oldu. M.E. B’ na bağlı orta dereceli okullarda beden eğitimi öğretmenliği (1988-1993), Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Hareket ve Antrenman Bilimleri alanında yüksek lisans ve Doktora yaptı. Gazi Üniversitesi Kastamonu Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (1994-2000), Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü (2001-2007) ve Bilkent Üniversitesi’nde (part-time 2001-2006) öğretim görevlisi olarak çalıştı. GSGM Spor Eğitim Dairesinin açmış olduğu 1.Kademe basketbol antrenör kurslarında genel - özel antrenman bilgisi, Türkiye Basketbol Federasyonu Eğitim Kurulunun açmış olduğu 2,3,4,5’inci kademe antrenör kurslarında; antrenman bilgisi, teknik-taktik ve yetenek seçimi dersleri verdi. Ayrıca, T.B.F’ nin faaliyet programındaki ulusal - uluslararası ve Üniversitelerle ortaklaşa düzenlediği kongrelerin içinde yer alan basketbol seminerlerinde konuşmacı olarak, M.E. B, Hizmet içi Eğitim Dairesi Başkanlığı ile Okul İçi Beden Eğitimi Spor ve İzcilik Dairesi Başkanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği beden eğitimi öğretmenlerine yönelik hizmet içi eğitim kurslarında da öğretici olarak yer aldı. Alanı ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı (sci) birçok makale, bildiri ve bir de kitabı bulunmaktadır. Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Koordinatörlüğünde, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, British Council ve UNICEF tarafından yürütülen Uluslararası İlham Projesi içerisinde, Ortaöğretim ikinci kademe de yürütülecek Fiziksel Etkinlikler dersi kapsamındaki Basketbol Modülü hazırlanmasına başkanlık etmiştir. 2005 – 2010 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi basketbol takımlarında (E.B.B.L ve Üniversite) antrenörlük yaptı. 2011-2012 sezonunda Erkekler TBL2’ye yükselen Söğütsen Basketbol takımında genel menajerlik, 23 Temmuz- 1 Ağustos 2013 tarihleri arasında Sofya’da düzenlenen İşitme Engelliler Olimpiyatlarında Erkek Basketbol Milli Takımı Antrenörlüğü, 2013-2014 sezonunda ligi 7’inci bitirerek play off ve 2014-2015 sezonlarında yine Avrupa da Euro Challenge kupasında yer alan TBL Süper lig takımlarından Uşak Sportif’te teknik menajerlik görevlerini yürütmüştür. A kategorisi basketbol antrenör ve FİBA Coach sertifikalarına sahiptir. Halen Türkiye Basketbol Federasyonu Eğitim Kurulu Başkanlığı, Unesco Milli Spor Komisyonu Üyeliği ile Ankara Gazi Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü’nde daimi statüde öğretim üyesi olarak görevlerine devam etmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Alaeddin Yakan
 • Eğitim Kurulu Başkan Vekili


1955 yılında Mersin’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini mersinde tamamladı. Lise öğrenimini Mersin Tevfik Sırrı Gür lisesinde tamamladı. Alt yapı antrenörlük kariyeri boyunca birçok basketbolcunun yetişmesinde A takım ve Milli takımlara kazandırılmasında önemli katkıları bulunmuştur. Adam Adama Savunmaya 101 Hücum” (2002) adlı kitabı bulunan Yakan, evli ve 1 çocuk babasıdır.
Antrenörlük kariyeri:
1-Türkiye basketbol liglerinde yer alan kulüplerde;
1986-1991 yılları arasında Türkiye erkekler 1’inci ligi basketbol takımlarından Çukurova A Takımı yardımcı antrenörlüğü, (2 Türkiye finali ve 1 Cumhurbaşkanlığı kupası) 1991-2000 yılları arasında yine TBL 1’inci lig takımlarından Ülkerspor A Takımı yardımcı antrenörlüğü (6 Türkiye ligi finali, 3 Türkiye Ligi Şampiyonluğu, 3 Türkiye Cumhurbaşkanlığı Kupası, Koraç Kupası çeyrek finali, Euro League’de 8’li Final), 2000-2004 yılları arasında, Ülker Spor Alt Yapı Koordinatörlüğü – Genç Takım antrenörlüğü.(Gençler kategorisinde 3 kez Türkiye şampiyonluğu) 2004-2006 yılları arasında, TB2L takımlarından Yeşilyurt spor baş antrenörlüğü, 2006-2008 yılları arasında TBL 1’lig takımlarından Alpella spor baş antrenörlüğü, 2008-2010 yılları arasında, TB2L takımlarından Trabzonspor Basketbol Kulübü Baş antrenörlüğü. (2009 sezonu şampiyonluk) Sırasıyla; 2010 TBL 1’lig takımlarından Medical Park Trabzonspor Basketbol takımı, 2011-2012 sezonu TB2L takımlarından Best Balıkesir, 2012-2013 sezonu TB2L takımlarından Pertevniyal baş antrenörlüğü ve Anadolu Efes altyapı teknik koordinatörü, 2014-2015 sezonunda TB2L takımlarından Mersin Büyükşehir Belediyesi ve halen de yine TB2L takımlarından Antalyaspor basketbol takımı baş antrenörlüğü görevine devam etmektedir.
2- Milli Takımlarda
2001 Akdeniz Oyunları ve B milli takım başantrenörü,2002 Dünya Şampiyonası A milli takım ve 2003 Avrupa Şampiyonası A milli takım yardımcı antrenörlüğü, 2009 Akdeniz Oyunları B Milli Takım baş antrenörü ve (Oyunlar 3.’lüğü), 2009-2010 Ümit Milli Takım baş antrenörlüğü ve 2011 Avrupa Şampiyonası A Milli Takım yardımcı antrenörlüğü görevlerini yürütmüştür.

Cengiz Kuru
 • Kurul Sekreteri


10.01.1972 yılında Ankara’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı.1995 yılında Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünden mezun oldu.1995 - 1997 yılları arasında Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Antrenman ve Hareket Bilimi” anabilim dalında yüksek lisans yaptı.Toplam 19 yıl süre ile çeşitli kategorilerde basketbol oynadı. 5’inci kademe “A” lisansına sahip olup 1995 yılında Türkiye Basketbol Federasyonu 1981 - 1982 jenerasyonunu oluşturan Yıldız Erkek Milli Takımı kamp çalışmalarında antrenör olarak görev aldı. Lig ve Milli takımlar düzeyinde oyuncular yetiştirdi. 2005 - 2016 yılları arasında Türkiye Basketbol Federasyonu Eğitim Kurulu bünyesinde açılan antrenör kurslarında eğitmen olarak görev aldı. 2013 yılında Türkiye Basketbol Federasyonu Eğitim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. 2016 yılında Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu Basketbol Milli Takımlar koordinatörlüğü görevine getirildi. Haziran 2016’da Yunanistan’ın Selanik kentinde yapılında XI Avrupa İşitme Engelliler Basketbol Şampiyonasında Kadın A Milli takımı antrenörü olarak görev yaptı. ‘‘ Temel Basketbol Teknik Taktik ve Örnek Çalışmalar ” adında bir kitabı ve basketbol alanında birçok bilimsel yayını bulunmaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır. Halen Ankara Büyük Kolej’de Beden Eğitimi öğretmeni olarak görevine devam etmektedir.  H.R. Hakan Yavuz
  • Üye


  1960 İstanbul doğumlu.1983 Anadolu Hisarı Spor Akademisi'ni bitirdi.1974'de oyunculuğa,1982'de Efes Pilsen'de antrenörlüğe başladı. Sırasıyla, basketbol okulları sorumlusu, minik, küçük takımları antrenörlüğü yaptı. Ayrıldığı yıl olan 1989'a kadar genç takımda Aydın Örs'ün yardımcılığını yaptı. Efes Pilsen alt yapısına birçok oyuncu bulup, yetiştirip Türk basketboluna kazandırdı. 1989'da Faruk Akagün'ün asistanı olarak G.S. A Takımın'da iki yıl görev aldı. İlk sene Türkiye Ligi şampiyonluğu yaşadı. Faruk Akagün'ün ayrılmasından sonra A takım Baş Antrenörü olarak görevlendirildi. Basketbol Federasyonu’nun açtığı bir çok antrenör kurs ve seminerlerinde eğitmen olarak görev aldı. Ayrıca dönemin popüler okulu Çavuşoğlu Koleji’nin basketbola yönelmesini sağlayıp birçok basketbolcunun okul yaşamıyla beraber sporu da yürütmesine ön ayak oldu. Hidayet Türkoğlu, Kerem Tuncer’i, Tolga Tekinalp, İbrahim Kutluay, Mirsad Türkcan gibi yıldızların yetişmesinde rol oynadı. Türkiye’nin en başarılı okul antrenörleri arasında yer alan YAVUZ, 1982 yılından itibaren kulüp takımları ile beraber aynı anda lise takım antrenörlüğü görevini de yaptı. 1987 - 1999 yılları arasında Özel Çavuşoğlu Koleji ile birlikte 11 kez İstanbul Şampiyonluğu, 10 kez Türkiye Şampiyonluğu, iki yılda bir yapılan DÜNYA LİSELER Basketbol Şampiyonasına 5 kez üst üste katılıp, 2 Dünya Şampiyonluğu, 3 Dünya İkinciliği kazandı. Aynı zamanda 1988 - 1992 yılları arasında Genç Milli Takımda Murat Didin ve Aydın Örs ile çalıştı. Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde, Basketbol derslerinde eğitmen olarak görev almaktadır. Halen TBL Basketbol takımlarından İstanbul Beylikdüzü’nde antrenör olarak görev yapmaktadır.

  Cem Çağal
  • Üye


  Antrenörlüğe 18 yaşında TOFAŞ’ta başladı. Sırasıyla DSİ Nilüferspor (Genç, Yıldız), İzmir Karagücü ve Paşabahçe (Genç) kulüplerinde çalıştıktan sonra ABD Montgomery College de Basketbol Eğitimi aldı. Aynı dönemde bu ülkede çeşitli basketbol kamplarında antrenörlük yaptı. Uzun yıllar Makospor (A, Genç) Kulübünde çalışırken bir süre B Milli Takım Yardımcı Antrenörlüğü yaptı.
  1992–1993 / 1993–1994 Sezonlarında Fenerbahçe’de Altyapı Direktörlüğü görevinde bulundu. 4 sezon daha Makospor (A-2.Lig) da görev yaptıktan sonra 2003 yılında kurulmasında yardımcı olduğu Bursa Yeşimspor Kulübü’nde Basketbol çalışmalarına başladı.2005 – 2009 / 2012 – 2014 yılları arasında Türkiye Basketbol Federasyonu Eğitim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu.
  32 senedir basketbola hizmet eden ve halen Yeşimspor Kulübü’nün Genel Direktörlüğünü ve Basketbol Baş Antrenörlüğü görevini sürdüren Cem ÇAĞAL, çalıştırdığı takımlarla birçok kez Lig ve Türkiye Şampiyonaları’nda dereceler elde etti. Yetiştirdiği onlarca oyuncusu 1. Lig ve Milli takımlarda oynadı ve halen de oynamaktadır. Minikler Ligi ve Festivalinin kurucusu ve organizatörü olarak Çağdaş Gazeteciler Derneği’nce Sosyal Yaşama Katkı Plaketi ile ödüllendirildi.
  2008 yılında www.basketligi.com web sitesinin yaptığı ankette Türkiye’nin En İyi Altyapı Sorumlusu seçildi. 2012 yılında Basketbol Adamları Derneği (BAD) tarafından Türk basketboluna katkıları nedeniyle jüri özel ödülüne layık görüldü.
  2013 Yılında Kent Gazetesi tarafından Yılın antrenörü ödülüne layık görüldü. TBF Eğitim Kurulu bünyesinde Ulusal ve Uluslararası Seminer ve kurslarda eğitmenlik yaptı. Üniversite ve Yüksek Okullarda konferans ve panallere katıldı.
  Cem ÇAĞAL’ın tüm geliri TEV (Türk Eğitim Vakfı) ‘na bağışlanmakta olan Küçükler için Basketbol kitabı ve Basketbol Antrenörleri ve Beden Eğitimi Öğretmenleri için de Basketbol Temel Teknikleri & Çalışma Drilleri, 6 Teknik & 60 Drill ve Basketbolda Hücum & Savunma Kombinasyonu adlı eğitim DVD leri bulunmaktadır.
  Halen Bursa Yeşimspor kulübü direktörlüğü görevini yürütmektedir.