Basketbol sporunun ülkemizde resmi bir hüviyete sahip olmasını takiben uluslararası temaslar da başlamış ve ilk milli maç 24 Haziran 1936 tarihinde Yunanistan ile oynanmıştır. 7-14 Ağustos 1936 tarihlerinde düzenlenen Berlin Olimpiyat Oyunları’na basketbol branşında da katılmaya karar verilmiş ve aşağıdaki isimlerden oluşan ilk Milli Takım aday kadrosu toplanmıştır. Feridun Vasfi, Kamil, Naili, Hayri (Galatasaray); Orhan, Cemal, Faruk, Şeref (Robert Kolej); Şakalak (Kurtuluş); Ben Habip (İstanbulspor); Habip, Penso, Ben Yakar (Barkhoba). Ancak, ön eleme turunda Mısır’a 33-23 mağlup olan Milli Takımımız, finallere katılmaya hak kazanamamıştır.

O tarihten itibaren ülkedeki gelişmelere bağlı olarak kısa süreli istisnalar haricinde tüm milli faaliyetlere katılınmış, ancak bölgesel organizasyonlar dışında A Milli Takım seviyesinde çok önemli bir başarı elde edilememiştir.

Önceki dönemde hemen her Avrupa Şampiyonası’nda yer alan A Milli Takımımız, 1981 yılında katıldığı Avrupa Şampiyonası sonrasında ne yazık ki 12 yıl boyunca finallere katılma hakkı elde edememiştir. Ay-Yıldızlılarımız 1993’te yeniden şampiyonada yer almaya başlamış ve o tarihten itibaren aralıksız olarak tüm şampiyonalara katılmıştır.

1993 sonrasında büyük bir istikrar ve çıkış yakalayan A Milli Erkek Takımımız 1997 yılında İspanya’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda 8. olarak son 24 yılın en iyi derecesine imza atmıştır. Fransa’da organize edilen 1999 Avrupa Şampiyonası’nda bir kez daha ilk 8 takım arasında yer alan A Milli Takımımız, performansıyla otoriteler tarafından geleceğin takımı olarak nitelendirilmiştir.

Yükselişini sürdüren A Milli Takımımız, ülkemizin ev sahipliğinde gerçekleştirilen şampiyonalarda, önce 2001 yılında Avrupa ikincisi, daha sonra 2010 yılında Dünya ikincisi unvanlarını kazanırken, bu dönemde erkekler kategorisinde altyapı Avrupa Şampiyonaları’nda elde edilen 3 altın, 4 gümüş ve 6 bronz madalya başarıların sürekli ve kalıcı olacağını ispatlamıştır. A Milli Erkek Takımımız ayrıca 2002 yılından itibaren tüm Dünya Şampiyonası finallerine katılmıştır.

2005 yılından itibaren tüm Avrupa Şampiyonası finallerinde yer alan A Milli Kadın Takımımız ise 2011 yılında kazandığı Avrupa ikinciliğinin ardından 2012 Londra Olimpiyatları’nda beşincilik derecesine ulaşmış ve 2013 Avrupa Şampiyonası'nda bronz madalya kazanarak tarihi başarılara imza atmıştır. 2012 Avrupa Şampiyonası’nda üçüncü olan Ümit Milli Kız Takımımız, ülkemize kızlar kategorisinde altyapılardaki ilk madalyamızı kazandırmıştır. Ümit Kızlarımız başarı çizgisini 2013 yılında da sürdürmüş ve ülkemizin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Avrupa Şampiyonası'nda bir kez daha bronz madalya kazanma başarısını göstermiştir.